23.2 C
16 Απριλίου, 2024

Πρόκριση Κηφισιά και Θύελλα Ραφήνας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών-Τα αποτελέσματα της 2ης φάσης

Πιο ουσιαστική στην επανάληψη η Κηφισιά ξεπέρασε το εμπόδιο του ανταγωνιστικού Ηρακλή Ελευσίνας στο «Γ. Ρουμελιώτης» με 3-1 και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 28’ με τον Ζέλο. Η ομάδα του Μιχάλη Κατσάφαρου απάντησε άμεσα, καθώς στο 32’ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μεϊμάρογλου, το οποίο μετέτρψε σε γκολ ο Κατσάφαρος για την ισοφάριση.

Ο Ηρακλής δημιούργησε ευκαιρίες στη συνέχεια με τους Τσεβά (37’ – έδιωξε στη γραμμή ο Τεγούσης), Γεωργιάδη (50’ – δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα από πλεονεκτική θέση) και Μουράτι (80’- τετ α τετ πλάσαρε άουτ), αλλά δεν μπόρεσε να τις μετουσιώσει σε γκολ.

Αντίθετα, το συγκρότημα του Ηλία Καλοπήτα έδειξε την ποιότητά του και δίκαια έφτασε στο τελικό 3-1, πετυχαίνοντας στην επανάληψη δυο γκολ με τους Ρέντζη (64’) και Παναγιωτόπουλο (74’- απευθείας

εκτέλεση φάουλ). Οι νικητές είχαν και δυο δοκάρια με τους Καϊμακαμούδη (72’) και Χρονακόπουλο (83’).

Άψογος ο διαιτητής Μανιάτης από την Ένωση της Ανατολικής Αττικής, ενώ σωστές υποδείξεις είχαν και οι βοηθοί  Καραθανάσης και Σοφιάς.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μιχάλης Κατσάφαρος): Τσακιλτζίδης, Χατζηαντωνάκης, Κάτσος, Σκαμαντζούρας, Πατσιονίδης Β., Πέππας, Μουράτι(82’ Δικράν), Κόρμαλης, Κατσάφαρος, Γεωργιάδης(60’ Χάντης), Τσεβάς.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Καλοπήτας): Βαμβακάς, Χαραλάμπους(46’ Καραμπάς), Έσλερ, Τεγούσης, Καρακώστας, Μεϊμάρογλου, Τσαφταρίδης(75’ Σκουλουδάκης), Τζέλι(70’ Παναγιωτόπουλος), Καϊμακαμούδης, Ζέλο, Ρέντζης(80’

Χρονακόπουλος)

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών πανηγύρισε η Θύελλα Ραφήνας που επικράτησε, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με 2-0 του Αργοναύτη Νέας Κίου.

Το συγκρότημα του Σταύρου Ηλιόπουλου απέδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση σε ακόμη ένα ματς που αφορά τη διοργάνωση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών φτάνοντας σε μια δίκαιη επικράτησε.

Από την άλλη, οι Κυπελλούχοι Αργολίδας προσπάθησαν κυρίως να εξουδετερώσουν τα επιθετικά ατού των «Ραφηνιωτών» χωρίς να μπορέσουν να τα καταφέρου και μοιραία ηττήθηκαν.

Στο 32′ έγινε το 1-0 με κεφαλιά του Φύτρου μετά από εκπληκτική σέντρα του Χαρακτίδη, με τον Ντόσκα στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Σταυρος Ηλιόπουλος): Κατσικάτσος, Ντόσκας, Φύτρος , Σουλτανίδης, Σωτηριάδης,

Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Αράπης, Μπουντάκης (67′ Σένε), Χαρακτίδης, Ζέκιο (78′ Καραπάνος).

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Χρήστος Πούλος): Μπραϊμλάρι, Διαμαντής, Καλαντζής Χ., Γατσάκος (81′ Βασιλειάδης), Μπούκουρης, Τσουρδίνης, Κουριώτης, Βερβενιώτης (70′ Τσάμης), Δρυμούρας, Νέτζια, Ισούφι (46′ Ντόκος).

Στο 48′ ο Χαρακτίδης με φάουλ είχε δοκάρι.