17.6 C
ΕΠΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Ισόπαλος με 1-1 αναδείχθηκε ο Πειραϊκός σε φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τους Νέους Δραπετσώνας

Αυτή ήταν και η… «πρόβα τζενεράλε» για τους «κυανέρυθρους» πριν τις επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας.

Οι παίκτες του Θανάση Πάβλοβιτς ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.

Στο πρώτο ημίχρονο όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν δημιουργώντας απειλές κυρίως με κάποια σουτ, έχοντας επιβάλλει ωστόσο τον ρυθμό τους σε έναν αντίπαλο που αγωνιζόταν με ιδιαίτερη δύναμη για φιλικό ματς.

Στο δεύτερο μέρος και σε μια αδράνεια της άμυνας του Πειραϊκού, η ομάδα της Δραπετσώνας κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ, ανοίγοντας έτσι το σκορ. Βέβαια η απάντηση των «Νεοφαληριωτών» δεν άργησε.

Και λίγο αργότερα ο Σεϊντάρασι από κοντά με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1. Μάλιστα έφτασαν κοντά και στην ανατροπή χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Τσαλατσάνη και Λούπο.

Πλέον άπαντες στον Πειραϊκό συγκεντρώνονται στο ματς της Κυριακής (16/9, 11:30) με τον Πανφαληρικό για τη Α’ φάση του Κυπέλλου, με σκοπό να ξεκινήσουν με το «δεξί» τις υποχρεώσεις τους στη νέα αγωνιστική περίοδο.