Στους τομείς που οδήγησαν την ομάδα του στην εντός έδρας ήττα από τον Ηρακλή Περιστερίου αναφέρθηκε ο τεχνικός της Αλσούπολης Παναγιώτης Καλαϊτζίδης
Με το … αριστερό ξεκίνησε η Αλσούπολη τις επίσημες υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα του πρώτου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ, χάνοντας εντός έδρας με 1-0 από τον νεοφώτιστο Ηρακλή Περιστερίου.
Η φιλόδοξη ομάδα των βορείων προαστίων … πνίγηκε από το άγχος της πρεμιέρας και σε καμία περίπτωση δεν φανέρωσε στο χορτάρι τις αρετές που είχε εμφανίσει σε προηγούμενα παιχνίδια προετοιμασίας.
Κάτι το οποίο παραδέχθηκε ο τεχνικός ηγέτης Παναγιώτης Καλαϊτζίδης στις δηλώσεις που παραχώρησε:
«Εμφανιστήκαμε εντελώς ανέτοιμοι στην πρεμιέρα με τον Ηρακλή Περιστερίου. Σε καμία στιγμή δεν μπήκαμε στο πνεύμα της αναμέτρησης, με άμεση συνέπεια η ήττα να αποτελέσει φυσικό επακόλουθο. Μας κυρίευσε το άγχος και δεν μπορέσαμε να δείξουμε αυτά που μπορούμε στον αγωνιστικό χώρο. Κοιτάζουμε μπροστά. Η προσοχή μας πλέον στρέφεται στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ Ζωγράφου, όπου σκοπεύουμε να πάρουμε τους τρεις πόντους, που χάσαμε από τον Ηρακλή Περιστερίου».