23 Απριλίου, 2024
Α΄ ΕΠΣΑ - 2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Νίκησε ο ‘’Φονέας’’ και περιμένει το Μάη…

Φωστήρας – Χολαργός 3-0

Μεγάλη νίκη του Φωστήρα στο ντέρμπι του 2ο ομίλου.Οι Ταυριώτες το θέλανε πολύ και κατάφεραν.

Η πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού έγινε στο 27’,όταν ο Σίμωσης βρήκε τον Ηλιάδη στο σημείο του πέναλτι,με τον τελευταίο να σουτάρει  και τον αμυντικό του Χολαργού Καλαντζή να διώχνει πάνω στη γραμμή.Ένα λεπτό μετά ο Ηλιάδης πιάνει το σούτ μέσα απο τη μεγάλη περιοχή αναγκάζοντας τον γκολκίπερ Καλαματιανό να κάνει μια εξαιρετική απόκρουση.Στο 34’ όμως ήταν η τρίτη και φαρμακερή για τον Ηλιάδη.Καθώς πήρε την ασίστ απο την κεφαλιά πάσα του Σίμωση,πέρασε  τον Μιχελή ,πέρασε τον Καλαματιανό και στη κενή εστία έκανε το 1-0.Δυο λεπτά μετά ο Πανάκης έχασε τεράστια φάση,με τον Καλαματιανό να του λέει οχι.Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο τέλος του ημιχρόνου όταν ο Καζάκος βγήκε απο τα δεξιά και τελευταία στιγμή πρίν κάνει την πάσα τον έκοψε με τάκλιν ο Καλαγκάνης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χολαργός προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι δημιουργώντας κάποιες απειλές στην άμυνα του Φωστήρα.Στο 56’ όμως ο Μαρίνου εκτελεί φάουλ,ο Καλαματιανός χάνει την μπάλα μέσα απο τα χέρια του και ο επερχόμενος Μπένα απλά την σπρώχνει με το στήθος στα δίχτυα,ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0.Πέντε λεπτά μετά ο Μαρίνου είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φαουλ.Στο 78’ ο Φωστήρας θα κρύψει την μπάλα.Ο Μαρίνου με  τακουνάκι θα βρεί τον Καλαγκάνη,ο οποίος θα πασάρει στον Σίμωση που με αριστερό σούτ στη κίνηση θα βάλει το κερασάκι στη τούρτα κάνοντας το 3-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Μ’αυτή τη νίκη ο Φωστήρας ξεφεύγει με εννιά πόντους κι όλα δείχνουν πως η υπόθεση άνοδος στη γ’ εθνική,είναι θέμα χρόνου.

Φωστήρας (Θύμιος Γεωργούλης):Τζαφάι,Κωνσταντινίδης,Καλαγκάνης,Μπένα,Γούλας,Πανάκης,Ηλιάδης(80’ Θανόπουλος),Πίσσας(78’Κουτσούμπας),Σίμωσης,Μαρίνου(85’Καλλιμούκος),Ασημάκης(75’Μεντής)

Χολαργός(Μίλτος Γκόφας):Καλαματιανός,Γερώνυμος,Καλαντζής,Μιχελής,Τερλελής,Τσουτσουδάκης,Καρράς(46’ Καζάκος Α.),Λύρας,Χατζής(89’Πασουμίδης),Χάλος,Καζάκος Π.(89’Βαρφή)

Διαιτητής:Αλαμπέης

Α’Βοηθός:Απτόσογλου

Β’ Βοηθός:Φωτόπουλος