ΜΠΑΣΚΕΤ

«Αγκάλιασε» θέση στην τετράδα ο Ολυμπιακός

Μια ανάσα από την επισφράγηση μιας θέσης στη προνομιούχο πρώτη τετράδα βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός μετά την άνετη επικράτησή του επί της Μπάμπεργκ με 87-79.

Η … φονική τετράδα των Σπανούλη, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ και ΜακΛίν τους έσπρωξε στη νίκη (87-79) και ανεβαίνοντας στο 18-7, παραμένουν στη δεύτερη θέση.

Ο αρχηγός των Πειραιωτών τελείωσε το ματς με 17 πόντους, με τους άλλους τρεις να είχαν από 16 ο καθένας. Δύσκολα τα βρήκαν στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίοι στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν συγκεντρωμένοι στην άμυνα, παίρνοντας τον έλεγχο.

Την αποθέωση γνώρισε από τον κόσμο ο Ντάνιελ Χάκετ στην επιστροφή του στο ΣΕΦ, τόσο πριν, όσο κατά τη διάρκεια, αλλά και μετά το τέλος του παιχνιδιού, ακούγοντας συνεχώς ρυθμικά το όνομά του.

Ο Ολυμπαικός μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Με τον Σπανούλη να δημιουργεί υποδειγματικά και τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη να έχουν τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα, οι «ερυθρόλευκι έκλεισαν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο με 27-19, βάζοντας το νερό στο αυλάκι

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από τη περιφέρεια. Οι Ράιτ, Χίκμαν, Λο  αποτελούσαν σταθερή βάση στο σκοράσρισμα για την γερμανική ομάδα που είχε για πρώτη φορά στην άκρη του πάγκου της τον Λούκα Μπάνκι, για να ισοφαρίσει σε 29-29 στο 14’.

Το αγωνιστικό ξέσπασμα των Ρόμπερτς, Τιλί και τα τρία απανωτά τρίποντα που πέτυχαν, έδωσαν ώθησαν στον Ολυμπιακό για το 38-31 στο 17’, αλλά οι φλοξενούμενοι προσπέρασαν 38-40 και 40-43 πριν ισοφαρίσουν οι Γιώργος Πρίντεζης και Βασίλης Σπανούλης για ο 42-42 του πρώτου μέρους,.

Στην Τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε … αφιονισμένος. Μ ε΄πλο την πολύ πιεστική άμυνα ακι τοςυ Σπανούλη, Πρίντεζη , Ππανικολάου να .. σέρνουν τον χορό προηγήθηκε 55-46 , για να κλείσει τη Τρίτη περίοδο προηγούμενος μςε 69-61

Όπως στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτσι και στο τέταρτο, ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως χαλαρός και έτσι δεν ήταν σε θέση να «καθαρίσει» το παιχνίδι, με την Μπάμπεργκ να μένει κοντά (73-67). Με προσωπικές ενέργειες του ΜακΛίν, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν ξανά στο +10 (77-67), με τους Λο και Ρούμπιτ να κρατούν τους Γερμανούς (79-72). Όμως, ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ των Πειραιωτών συνέχισε με την ίδια συνέπεια και έτσι η διαφορά πήγε για άλλη μία φορά σε διψήφια τιμή (84-74), στα 3:30’’ πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν, καθώς άρχισα να μένουν από δυνάμεις και από… παίκτες, καθώς λόγω του σκληρού τους παιχνιδιού, είχαν «φορτωθεί» με αρκετά φάουλ. Έτσι, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν απειλήθηκαν άλλο μέχρι τη λήξη, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-42, 69-61, 87-79

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 16, Μπράουν, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 17 (1τρ., 8 ασ.), Μιλουτίνοφ 16 (5/5διπ., 6/6β.), Στρέλνιεκς, Τιλί 6 (2), Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 8, Ρόμπερτς 5 (1).

Μπάμπεργκ (Μπάνκι): Χάκετ 6, Χίκμαν 14 (1), Ράιτ 23 (6/11τρ.), Ζήσης 2, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Μίτροβιτς, Λο 16 (3), Ολίντε 2, Ρούμπιτ 6, Ραντόσεβιτς 10.