17.6 C
ΕΠΣ ΑΘΗΝΩΝ

Έτοιμη να υπερασπιστεί το… στέμμα η Κηφισιά!

Η Κηφισιά πήρε την νίκη-πρόκριση επικρατώντας με 3-1 στην παράταση (1-1 κανονική διάρκεια) επί του ‘’Φονέα’’ σ’ένα πραγματικό ντέρμπι που είχε τέσσερα γκόλ,δοκάρι και πολύ ένταση.

Την αρχή στο χορό των γκολ έκαναν οι φιλοξενούμενοι με τον Ηλιάδη ύστερα απο ωραία σέντρα του Σίμωση.Γρήγορη ήταν οι απάντηση των γηπεδούχων μετά απο κόρνερ.Ο  Έσλερ κάνει την κεφαλιά ασίστ στον Τζελή ο οποίος δεν αφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χhakaj.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φωστήρ μπήκε δυνατά κι έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Σίμωση στο 50’.Λίγα λεπτά αργότερα απάντησε η Κηφισιά με κοντινό σούτ του Οκσίσογλου,το οποίο μπλόκαρε ο γκολκίπερ των κιτρινόμαυρων.  Την σκυτάλη ξαναπήραν οι φιλοξενούμενοι στο 73’,όταν ο Ηλιάδης  ξεμαρκαρίζεται φέρνει την μπάλα στ’αριστερό  σουτάρει όμως ο Βαμβακάς  αποκρούει.Δύο λεπτά μετά ο Ρεντζής πιάνει το δυνατό σούτ,η μπάλα μόλις άουτ.Κάπως έτσι τελείωσε η κανονική διάρκεια μετις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Εκεί πάλι χάθηκαν εκατέρωθεν φάσεις…Στο 94’ καταπληκτική σέντρα του Θέρμου,ο Παπαδόπουλος πιάνει την κεφαλιά ψαράκι η μπάλα μόλις άουτ.Άμεση απάντηση του Φωστήρα με σουτάρα του Ηλιάδη που τράνταξε τ’οριζόντιο δοκάρι του Βαμβακά και στο 103’ ο Παληαρούτας  θα κάνει το 2-1 απο κοντά ύστερα απο κεφαλιά κανονιά του Γκούμα που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Xhakaj.Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στη συνέχεια,βγήκαν όλοι  μπροστά όμως η κούραση ήταν εμφανής.Έτσι ήρθε και το 3-1 στο 115’ όταν ο Ρεντζής βγήκε στη κόντρα,πέρασε τον τερματοφύλακα και σε κενή εστία πασάρει δίπλα του στον Χρονακόπουλο που απο κοντά κάνει το 3-1 προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους φιλάθλους της ομάδας του.

Εν κατακλείδι ήταν ενα καταπληκτικό μάτς με τις δύο ομάδες να κάνουν κατάθεση ψυχής για τη νίκη.Νίκη που πήρε άξια η Κηφισιά.Ο Φωστήρας ήταν πολύ κοντά,όμως αυτή είναι η μαγεία του ποδοσφαίρου αλλα και του αθλητισμού.

Κηφισιά (Ηλίας Καλόπητας): Βαμβακάς,Nikolla(59’Γεωργόπουλος),Έσλερ,Θέρμος,Μεϊμάρογλου,Τζελή,Ρεντζής,Πρίτσας(63’Παληαρούτας),Παπαδόπουλος,Γκούμας(108’Δρόσης),Οκσίσογλου(70’Χρονακόπουλος)

Φωστήρας (Θύμιος Γεωργούλης):Xhakaj,Κωνσταντινίδης,Ρεμούνδος(79’ Αλεξίου),Καλιλιμούκος(46’Μεντής),Γουλάς,Πανάκης,Ηλιάδης,Πίσσας,Σίμωσης,Μαρίνου,Κουτσούμπας(46’ Ασημάκης)

Διαίτητης:Καλογερόπουλος

A’ Βοηθός: Στεργιώτης

Β’ Βοηθός: Παναγιωταράς

Παρατηρητης: Μυτιληναίος