16.1 C
ΜΠΑΣΚΕΤ

Ήττα από Εφές ο Ολυμπιακός & οριστικά 3ος

Με ήττα συνοδεύτηκε η τέταρτη φετινή επίσκεψη του Ολυμπιακού στην Κωνσταντινούπολη καθώς ηττήθηκε με 77-69 από την Εφές που είχε μεγαλύτερο κίνητρο και θα είναι οριστικά τρίτος στην regular season περιμένοντας τον αντίπαλό του στα πλέι οφ.

Οι Τούρκοι με τη νίκη τους έμειναν ζωντανοί στη μάχη της τέταρτης θέσης και του πλεονεκτήματος έδρας ενώ αποτελούν και αυτοί πλέον -μαζί με την Φενέρ, τον Παναθηναϊκό, την Μπασκόνια και τον Ερ. Αστέρα- πιθανό αντίπαλο του Ολυμπιακού στην επόμενη φάση.

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε δίχως τον τραυματία Λοτζέσκι, είχε ασθενή τον Μιλουτίνοφ ενώ έχασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και τον Έρικ Γκριν. Ωστόσο παρά την ήττα υπάρχουν πράγματα που θα μπορεί να κρατήσει ο Σφαιρόπουλος, όπως την ‘επιστροφή’ του Βασίλη Σπανούλη (11π., 10ασ.) ή τις αντιδράσεις όταν η Εφές ξέφευγε στο σκορ. Βέβαια η ήττα είναι… ήττα ακόμα και σε παιχνίδι δίχως ουσιαστικό ενδιαφέρον.

Παρά το καλό του ξεκίνημα (9-15 στο 7′) ο Ολυμπιακός είχε πολλά προβλήματα κοντά στο καλάθι, είδε την Εφές να βρίσκει ρυθμό στην επίθεσή της και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 21-2 στα επόμενα έξι λεπτά προσπέρασε με 30-17 στο 13′! Ο Ολυμπιακός χάρη στα σουτ έξω από τα 6,75μ. «έκλεισε» τη διαφορά (32-28 στο 16′) δίχως ωστόσο να καταφέρει να προσπεράσει.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός είδε και πάλι τους Τούρκους να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (52-42 στο 24′) ενώ κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν στο 32′ μείωσε στο καλάθι (60-58). Ωστόσο η Εφές συνέχισε να έχει το προβάδισμα φλερτάροντας με διψήφιες διαφορές φτάνοντας στο φινάλε στη νίκη που της επιτρέπει να… ονειρεύεται ακόμα και την τέταρτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-36, 58-50, 77-69

ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνείκατ 11 (1τρ., 11ριμπ.), Μπάλμπαϊ, Μπράουν 9, Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 7 (2), Ερτέλ 18, Μουτάφ, Πολ 11 (1), Ντάνστον 11.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 5 (1), Μπιρτς 6, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 11 (1τρ., 10ασ.), Ουότερς 5 (1), Αγραβάνης 7 (1), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 2, Αθηναίου.